ANASAYFA DIŞ PAZARLAR ÖDÜLLER BASIN BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ İLETİŞİM SİTE HARİTASI TR EN
BİLİM İLAÇ ÜRÜN PORTFÖYÜ AR-GE KURUMSAL SORUMLULUK ÜRETİM TESİSLERİ KARİYER
BİLİM İLAÇ HAKKINDA
TARİHÇE
FİLMLER
MİSYON / VİZYON / DEĞERLER
İLKELERİMİZ
ETİK İLKELİ YÖNETİMİMİZ
KURUMSAL YÖNETİM
POLİTİKALARIMIZ
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
ÖDÜLLER - SERTİFİKALAR
İŞ GELİŞTİRME
LİNKLER
BİLİM İLAÇ HAKKINDA

Bilim İlaç "köklü" bir kuruluş olarak belirlediği misyon doğrultusunda; insana ve insan sağlığına önem verir, kaliteyi yaşam felsefesi olarak benimser, sürekli gelişmeye açıktır, ileri teknolojiyi kullanır, uluslararası standartlarda üretim yapar, müşteri odaklıdır ve ekonomik ürünler geliştirir. 

1953 yılında faaliyete başlayan Bilim İlaç, stratejik önemi olan ilaç konusunda, üretim ve pazarlama faaliyeti gösteren yüzde yüz Türk sermayeli bir şirkettir. Bilim İlaç, üretimini iki ayrı tesiste gerçekleştirmektedir. Almanya Sağlık Bakanlığı onaylı Bilim Çerkezköy, Türkiye'nin en önemli penisilin üretim tesislerinden biridir. İngiltere Sağlık Bakanlığı onaylı Bilim Gebze, Türkiye’nin en büyük, en yeni ve çevreye en duyarlı ilaç üretim tesisidir. Bilim İlaç 4.500 metrekare laboratuvar alanına sahip Türk ilaç sektörünün en büyük Ar-Ge merkezinde geliştirdiği yeni ürünlerle, Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Sadece yurtiçinde değil, yurtdışı pazarlarında da etkin olmak amacıyla çıkılan yolda bugün, 70’den fazla ülkeye ihracat yapan Bilim İlaç’ın Moldova ve Arnavutluk’ta temsilcilik ofisleri bulunmaktadır. Vizyonumuz doğrultusunda Bilim İlaç ihracatının ithalatı karşılama oranı %55’e çıkmıştır. 2023 yılında vizyonumuz net ihracatçı olmaktır.

Bilim İlaç, insan sağlığını direkt olarak ilgilendiren hassas bir sektörün içerisinde hem kaliteyi ön planda tutmakta hem de gelecek nesillere saygıyı bir şirket değeri olarak benimsemektedir.

İstikrarlı ve dengeli büyüme

Bilim İlaç “istikrarlı ve dengeli büyüme”yi sürekli gelişmeye açık olmakla sağlar. Ürettiği ilaçların yer aldığı pazarda, 2017 yılı sonuçlarına göre kutu satışı ve satış parametresine göre 1. sırada yer almıştır. Türkiye’de faaliyet gösteren 484 ilaç firmasının yer aldığı pazarda ise Bilim İlaç, 125 milyon kutu satışı ile yılı 2. olarak tamamlamıştır. Hekimlerin reçete tercihlerinde de yılı 1. sırada tamamlayan Bilim İlaç, yazılan her 100 reçetenin 10,9'unda yer almıştır. Sadece yurtiçinde değil, yurtdışı pazarlarında da etkin olmak amacıyla çıkılan yolda bugün, 55’den fazla ülkeye ihracat yapılmakta, önümüzdeki yıllarda Amerika ve Avrupa pazarlarında yer almak hedeflenmektedir. 

Bilim İlaç, özellikle ülkemizde en fazla satışın gerçekleştiği ilk 5 segmentin üçünde (antibiyotik, solunum sistemi, kas ve iskelet sistemi ilaçları) en çok satış yapan ilk 5 şirketten biridir. Bilim İlaç'ın 446 adet ruhsatlı ilacından yaklaşık 250 adet ruhsatlı ürünü aktif olarak piyasada yer almaktadır.

Müşteri odaklılık

"Müşteri odaklılık", Bilim İlaç'ın ekonomik ürün üretme ve sunma stratejisinin ve "topluma saygılı olma" ilkesinin bir parçasıdır. Türkiye genelinde 11 bölgede, 8 farklı ekip ve 1.000’e yakın saha çalışanı ile pazarlama ve satış faaliyetini gerçekleştiren Bilim İlaç ekibinin performansı, iki yılda bir gerçekleştirilen müşteri memnuniyeti anketleriyle ölçülmekte ve memnuniyeti artırmaya yönelik planlar hayata geçirilmektedir.

2023 yılında, sağlıklı büyümemizi devam ettirerek Türkiye ilaç pazarında lider firma olmak ve en fazla ihracat yapan yerli ilaç üreticisi olmayı sürdürmek ve net ihracatçı olmak vizyonuna sahip olan Bilim İlaç, bütçesinin yaklaşık yüzde 5'ini ArGe yatırımlarına ayırmaktadır.

Yeni ürün bulmaya ve geliştirmeye verilen önem


Bilim İlaç ArGe Merkezi; 4.500 metrekare laboratuvar alanıyla Türk ilaç sektörünün en büyük ArGe merkezlerinden biri. Çağdaş teknolojiye sahip merkez; teknolojik ve hassas laboratuvar ekipmanları, laboratuvar bilgi otomasyonu, FDA standartlarında ArGe pilot üretim tesisi ile çalışmalarını sürdürmektedir. 15 milyon dolarlık yatırımla kurulan ArGe merkezinde patenti biten orijinal ilaçların eşdeğerleri piyasaya sunulmak üzere hazırlanmaktadır. ArGe Merkezi ileri teknolojiye sahip 200 adet makine, cihaz ve ekipmanla donatılmıştır.

Üretim tesisleri

Bilim İlaç üretimlerini cGMP'ye (current good manufacturing practices-iyi üretim uygulamaları) uygun olarak dizayn edilmiş Çerkezköy ve Gebze'de olmak üzere iki ayrı tesiste gerçekleştirmektedir. 9 bin 250 metrekare kapalı alanı olan, Almanya Sağlık Bakanlığı onaylı Bilim Çerkezköy Betalaktamik üretim tesisi 1998 yılından itibaren faaliyet göstermektedir.51 bin 500 metrekare kapalı alanıyla, üretim formlarına göre Türkiye'deki en büyük ilaç üretim tesisi olan Bilim Gebze, 120 milyon Euro'ya mal olmuştur. Yılda 250 milyon kutu üretim kapasitesi ile Türk ilaç sektörü ihtiyacının %13’ünü üretecek güce sahip Türkiye'nin en büyük ilaç üretim tesisi Bilim Gebze, Avrupa'nın da en büyük tesisleri arasında olup, Amerika FDA standartlarına göre dizayn ve inşa edilmiştir.

 
Kurumsal sorumluluk bilinci


Bilim İlaç sosyal, çevresel ve ekonomik etkilerinin ve paydaşlarına karşı sorumluluklarının bilincinde olarak; etik, şeffaf ve hesap verebilir bir kurumsal yönetim anlayışıyla sürdürülebilirliğe hizmet etmeyi, iş anlayışının ve kurum kültürünün ayrılmaz parçası olarak görmektedir.

Bilim İlaç çalışanları çözümün bir parçası

Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri, 2005 yılında Bilim İlaç’ın desteğiyle, "Çözümün bir parçası olmak için..." bireysel yetkinliklerini, entelektüel sermayesini, zamanını, emeğini ve tecrübesini, ihtiyacı olan kişilerle paylaşan gönüllü çalışanların oluşturduğu bir platform. Bilim İlaç Toplum gönüllüleri, kurulduğu günden bugüne kadar 7359 aktif gönüllüsü ile Türkiye'nin 11 ilinde 8 ekiplik kadro ile faaliyet göstermiştir. 2016 yılında 177 aktif gönüllüsü ile 56 faaliyet gerçekleştirmiştir. Her yıl gönüllüler, projeler hazırlamakta ve ekip liderlerinden oluşan üst kurulda kabul edilen projeler, Bilim İlaç çalışanlarının ailelerinin ve paydaşların da gönüllü desteği alınarak uygulanmaktadır. Gönüllüler bugüne kadar 12 farklı proje kapsamında 541 faaliyet gerçekleştirmiş ve 60 bine yakın çocuk ve gence ulaşmayı başarmıştır.

Kalite yolculuğunda öncü

Bilim İlaç tüm faaliyetlerini, “kalite"yi ön planda tutarak gerçekleştirme ilkesinden hareketle, 1998 yılından bu yana tüm paydaşlarının mutluluğunu hedefleyen bir kurumsallaşma ve yönetim modeli olan EFQM Mükemmellik Modeli'ni benimseyerek çalışmalarını sürdürmektedir. Amaç, hissedarları, müşterileri, çalışanları ve toplumu mutlu edebilecek sonuçlar ortaya çıkartmak, kalite yolculuğunda "öncü" olmak ve yol göstericilik rolünü üstlenmektir.

2004 yılında, Avrupa Kalite Derneği'nin verdiği “EFQM Mükemmellikte Yetkinlik Onayı”nı alan ilk ulusal firma olan Bilim İlaç, bu çalışmaların akabinde Türkiye'de TÜSİAD- KalDer tarafından verilen 2006 yılı “Ulusal Kalite Büyük Ödülü”nü ilaç sektöründe alan ilk kuruluş olmuştur. 2010 yılında Mükemmellik Modeli'nin en prestijli ödülü olarak kabul edilen “Mükemmellikte Süreklilik Ödülü”nü alan Bilim İlaç, 2011 yılında ise son 3 yıldır Avrupa'da hiçbir kuruluşun alamadığı "Avrupa Kalite Büyük Ödülü"ne ve 4 ayrı kategoride başarı ödülüne layık görüldü.


KURUMSAL SORUMLULUK RAPORU
Kurumsal Sorumluluk Raporu
Sorumluluğumuzu Paylaşıyoruz. Türkiye’ye rapor veriyoruz.
YARATICI FİKİR PLATFORMU
Yaratıcı Fikir Platformu
Fikirlerinizi önemsiyoruz.
Bizlerle yaratıcı fikirlerinizi paylaşmak için...
TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ
Toplum Gönüllüleri
Çözümün Bir Parçası Olmak İçin!
Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri
AVRUPA KALİTE BÜYÜK ÖDÜLÜ
Alzheimer Çağrı Merkezi
2011 Avrupa Kalite Büyük Ödülü Bilim İlaç’ın
KariyerKariyer Site HaritasıSite Haritası Bize UlaşınBize Ulaşın
İletişim Formuİletişim Formu Bilim'den HaberlerBilim'den Haberler BasınBasın
AnketlerAnketler Büyük GörBüyük Gör RSSRSS
KISISEL VERILERIN KORUNMASIKişisel Verilerin Korunması
Bilim İlaç hakkındaki yeniliklerden
haberdar olmak için kayıt olun!
Bizi Takip Edin! Facebook Twitter Linkedin
© 2005-2022 Bilim İlaç
BİLİM PLAZA Piyalepaşa Bulvarı Kaptanpaşa Mah. Zincirlikuyu Cad. No:184 34440 Beyoğlu / İstanbul Tel: (212) 365 15 00 - Faks: (212) 276 29 19
Bu sitedeki bilgiler, hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.